Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Aktywna współpraca Politechniki Łódzkiej z Ukrainą
30.05.2011

Senat Politechniki Łódzkiej przyjął na swoim marcowym posiedzeniu uchwałę, która pozwala przyjąć bez pobierania opłat za studia 26 cudzoziemców pochodzących z państw spoza UE. Oferta skierowana będzie przede wszystkim do studentów z Ukrainy jako kraju uznanego przez polskie uczelnie (KRASP) za priorytetowy kierunek współpracy. Politechnika chciałaby zwiększyć liczbę studentów zagranicznych, którzy łatwo się adaptują do realiów życia i studiów w Polsce. Zależy nam na rozwoju kontaktów akademickich i rozszerzaniu wymiany oraz mobilności studenckiej.

PŁ od kilku lat prezentuje swoją ofertę na rynku ukraińskim i stara się zwiększyć możliwości współpracy ze Wschodnim sąsiadem. Przedstawiciele uczelni często odwiedzają Ukrainę, gdzie uczestniczą w targach edukacyjnych w Kijowie, w Dniach Polskich Uczelni oraz Polsko-Ukraińskim Forum Akademickim w Charkowie, Doniecku i Dnipropetrowsku z udziałem prestiżowych gości z obu stron.

„Politechnika nawiązała już aktywną współpracę z Kijowem, Lwowem i Mariupolem, ale kontaktów z Ukrainą powinno być więcej i część z nich należy odnowić. Chcemy ułatwić polskim i ukraińskim uczelniom nawiązywanie i rozwijanie współpracy korzystnej dla obu stron. Wspólnie mamy większe szanse na uzyskiwanie grantów edukacyjnych i naukowych z programów Unii Europejskiej” – mówi Ina Akhtyrska, specjalista ds. Współpracy z Zagranicą PŁ.

"W kwietniu wraz z prorektorem ds. nauki prof. Ireneuszem Zbicińskim odwiedziliśmy partnerskie uczelnie w Charkowie i Kijowie. Podczas rozmów z rektorami na Ukrainie nie zabrakło tematów dotyczących wzajemnej wymiany studentów i doktorantów, wspólnych grantów i stypendiów. W rezultacie tej wizyty podpisanych zostało 5 ramowych umów o współpracę z Politechniką Charkowską, Charkowskim Uniwersytetem Narodowym im. W.N. Karazina, Charkowskim Technicznym Uniwersytetem Architektury i Inżynierii, Politechniką Kijowską i Kijowskim Narodowym Uniwersytetem Lotnictwa. Mamy nadzieje, że współpraca z tymi uczelniami zaowocuje dużą liczbą wspólnych projektów” – komentuje Ina Akhtyrska.

"Jestem zaskoczony wysokim poziomem uczelni na Ukrainie. Spotykaliśmy się z uroczą słowiańską gościnnością" - mówi prof. Ireneusz Zbiciński. - "Ukraińcy stanowią największą grupę spośród studentów obcokrajowców studiujących w Polsce i jest ich prawie trzy tysiące. Polskich studentów na Ukrainie jest o wiele mniej. Dlatego podejmujemy działania na rzecz zmniejszenia tej dysproporcji. Jesteśmy bardzo zainteresowani współpracą z ukraińskimi uczelniami, szczególnie w zakresie pozyskiwania unijnych grantów, wymiany studenckiej i w ramach umów bilateralnych. Jednym słowem, zależy nam na dobrej współpracy naukowej, biznesowej i kulturalnej pomiędzy Polską, a Ukrainą. A udana współpraca zawsze opiera się na ludziach.

W tym samym czasie Politechnika Łódzka była także obecna na targach edukacyjnych w Kijowie „Oświata i kariera”. Podczas trzech dni targów przedstawicielki PŁ, Katarzyna Miszteła oraz Alena Leuszyk, które przyjmują dokumenty studentów zagranicznych, prezentowały Politechnikę Łódzką, opowiadając o systemie szkolnictwa wyższego w Polsce i możliwościach uczestnictwa w kursie języka polskiego, organizowanym we wrześniu w Studium Języków Obcych PŁ. Młodym Ukraińcom zaprezentowano także partnerów PŁ – Centrum Wymiany Ukraińsko-Polskiej oraz agencję Gulfstream, które zaoferowały pomoc w znalezieniu chętnych na studia pierwszego i drugiego stopnia. Na targach oprócz informatorów PŁ w języku angielskim i polskim rozdawana była również specjalna ulotka w języku rosyjskim. Przedstawiałam też ofertę studiów na PŁ w formacie multimedialnym. Pod koniec prezentacji zorganizowano losowanie 2 bezpłatnych miejsc na intensywny kurs języka polskiego.

Targi odwiedziło wówczas ponad 8 tysięcy osób – maturzyści, studenci oraz ich rodzice. Szukali rzetelnych informacji na temat warunków studiowania w Polsce, bazy noclegowej, wysokości czesnego, dopytywali się o możliwość nauki języka polskiego, zarówno w czasie roku akademickiego, jak i podczas kursów letnich. Wielu studentów z Ukrainy było zainteresowanych możliwością uczestnictwa w programach wymiany, interesowali się wymaganiami rekrutacyjnymi oraz dokumentami potrzebnymi, by dostać się na studia. Studenci dopytywali się o konkretne kierunki i uczelnie, ponieważ już w tym roku chcą wysyłać swoje dokumenty.

Dlaczego kandydaci z Ukrainy są zainteresowani nauką w Polsce?

„Ukraińską młodzież przekonuje to, że nauka w Polsce jest tańsza niż w innych państwach Unii Europejskiej. Polska to kraj słowiański i Ukraińcy czują się tutaj bezpiecznie i komfortowo. Atutem jest dogodna komunikacja - codzienne połączenia samolotowe, czy stosunkowo łatwa możliwość dojazdu pociągiem lub autobusem. Osoba przyjęta na studia otrzymuje bez problemów polską wizę, a następnie może starać się o przyznanie karty czasowego pobytu, która pozwala przebywać na terytorium Polski przez rok i podróżować do krajów strefy Schengen”– mówi Ina Akhtyrska. „Łódź na razie jest mało znana na Ukrainie, ale już na targach w Kijowie zachęcaliśmy do przyjazdu na studia w PŁ podkreślając niższe, niż np. w Warszawie, koszty utrzymania, bogate życie kulturalne, aktywną diasporę Ukraińców mieszkających w Łodzi i, co jest szczególnie ważne w czasie pobytu daleko od domu, specjalnych uczelnianych opiekunów dla studentów z Ukrainy.”

red. Blanka Majda

  

KOMENTARZE
Newsletter