Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Europa-Azja współpraca okiem studenta
01.06.2011

Tegoroczna edycja bioForum była wyjątkowa nie tylko ze względu na dziesiątą już odsłonę wydarzenia. Pośród wystawców gościliśmy przedstawicieli firm azjatyckich, którzy planują rozwijać działalność na obszarze Europy. BioForum 2011 było doskonałą okazją do nawiązania dialogu. Podczas targów obecni byli także studenci z Singapuru, którzy wymienili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami z wizyty w Polsce. Oto fragmenty rozmowy z Cheryl, Diana i Mufeedha:

Co zrobiło na was największe wrażenie podczas BioForum?

"BioForum to idealne miejsce na wymianę pomysłów pomiędzy Europą i Azją."

"To było miłe móc zobaczyć tak różny od naszego kraj. W Europie patrzy się na wszystko z innej perspektywy."

"Rynek europejski jest bardzo wszechstronny."

Co najbardziej podoba wam się w Polsce?

"Pogoda – nie jest ani za gorąco, ani za zimno."

" Ludzie – wszyscy są przyjaźnie nastawieni i pomocni. Polacy dużo się uśmiechają."

"Architektura – bogata w kolory i zdobienia."

Jakie są główne różnice między biotechnologią w Polsce i Azji?

"W Polsce inwestuje się znacznie więcej pieniędzy w biotechnologię niż w Azji."

"Bardziej skupiacie się na różnorodności realizowanych projektów."

Dlaczego zdecydowaliście się odwiedzić Polskę?

"Za namową naszej profesor, która opowiadała nam wiele o Polsce i polskich studentach. A także o ich entuzjastycznym podejściu do nauki . W Singapurze studia są jedynie środkiem do znalezienia lepszej pracy, w Polsce studenci dodatkowo lubią to co studiują."

Jakie są perspektywy znalezienia pracy w sektorze biotechnologicznym w waszym kraju?

" Istnieje duża rywalizacja. Z tego powodu wielu studentów zmienia branżę na bankowość, czy biznes. Nasz kraj jest jednocześnie otwarty na zagraniczne talenty, głównie z Chin, Indii i Stanów Zjednoczonych. Innym rozwiązaniem jest pozostanie na uczelni, ale wiąże się to z dużą ilością publikacji. Jest także duża rywalizacja o stypendia bez względu na narodowość."

Jakie przedmioty są realizowane w ramach programu kształcenia?

"Genetyka, bioróżnorodność, biochemia, chemia organiczna. Na 3 roku rozpoczynamy bardziej specjalistyczne przedmioty tj. farmakologia, choroby infekcyjne. W ramach specjalizacji wybieramy profesora , u którego realizujemy dodatkowy projekt badawczy. Po roku piszemy także pracę dyplomową. Zajęcia mają formułę wykładów, laboratoriów oraz seminariów."

Mimo wielu różnic kulturowych i gospodarczych pomiędzy kontynetami, na całym świecie biotechnologia prężnie się rozwija. Młodzi ludzie z róźnych krajów stanowią przyszłość tego sektora, a spotkania tj. BioForum umożliwiają im nawiązanie kontaktów, które w przyszłości mają szansę zaowocować międzynarodowymi projektami badawczymi.Tego typu spotkania pokazują jak ważny jest dialog i otwartość na nowe przedsięwzięcia, zwłaszcza w tej dziedzinie.  Współpraca z rynkiem azjatyckim jest dla Polski doskonałą szansą na rozwój branży biotechnologicznej. 

 

Red. Marta Cipińska

KOMENTARZE
Newsletter