Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Fundusz JCI Venture zainwestował w rozwój leku innowacyjnego powołując spółkę Hependo.
29.03.2011

 

Fundusz JCI Venture Sp. z o.o. powołał trzecią już spółkę portfelową. Hependo Sp. z o.o. będzie rozwijać
w pierwszej kolejności innowacyjny lek wykorzystywany w terapii wirusowego zapalenia wątroby typu C.  Dzięki nowatorskiemu mechanizmowi działania lek będzie mógł być wykorzystywany w leczeniu milionów przewlekle chorych pacjentów, dla których do chwili obecnej nie wynaleziono skutecznej terapii. 

 

Fundusz JCI Venture Sp. z o.o. dokonał ewaluacji wartości intelektualnej projektu, sfinansował specjalistyczne działania poprzedzające powołanie spółki oraz zasilił Hependo Sp. z o.o. kwotą kilkuset tysięcy złotych,
w zamian za co objął mniejszościowy pakiet udziałów. Fundusz planuje zwiększanie zaangażowania kapitałowego w Hependo Sp. z o.o. w miarę realizacji kolejnych etapów rozwoju leku.

Cieszymy się z pozyskania takiego inwestora jak JCI Venture, który oprócz kapitału wnosi również merytoryczne zaangażowanie w rozwój projektu oraz wiarygodność, ważną dla spółek na najwcześniejszym etapie rozwoju.” – powiedział po podpisaniu umowy spółki Mariusz Biedrzycki, powołany na pierwszego prezesa Zarządu Hependo Sp. z o.o.

Hependo Sp. z o.o. będzie działać przy merytorycznym zaangażowaniu ekspertów z obszarów chemii, medycyny i farmacji z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Politechniki Łódzkiej. Część badań nad nowym lekiem będzie prowadzona w Jagiellońskim Centrum Rozwoju Leków (JCET), które ma swoją siedzibę w Parku Life Science
w Krakowie. We współpracę z Hependo Sp. z o.o. zaangażowana jest również firma Trigendo, będąca innowacyjną polską spółką biotechnologiczną z kilkuletnią historią.

„W obszarze life science, spółka Hependo jest jednym z pionierskich przykładów transferu technologii z uczelni wyższej do biznesu, przy pełnym zaangażowaniu naukowców w działalność naukowo-biznesową. Jagiellońskie Centrum Innowacji, w ramach którego działa fundusz JCI Venture, specjalizuje się w tego typu projektach, posiada odpowiednie kompetencje oraz środki do ich realizacji i chce być jednym z głównych ośrodków komercjalizacji badań naukowych związanych z ochroną zdrowia w Polsce” – powiedział Paweł Błachno, prezes JCI Venture Sp. z o.o.

 

Kontakt

Katarzyna Pętlak-Długosz, specjalista ds. PR

T: +48 12 297 46 02, E: katarzyna.petlak@jci.pl

www.jci.pl

www.jciventure.pl

 

SPÓŁKI PORTFELOWE JCI VENTURE

1. ProManus Sp. z o.o.

Spółka koncentruje się na opracowywaniu innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie wyrobów medycznych, które będą ułatwiać codzienne funkcjonowanie osobom po poważnych różnego typu urazach ciała. Spółka powstała dnia 25 sierpnia 2010 r. w Krakowie.

2. FI Pharma Sp. z o.o.

F1 Pharma koncentruje się na perspektywicznych niszach rynku farmaceutycznego, a działalność prowadzi
w krakowskim Parku LifeScience zarządzanym przez Jagiellońskie Centrum Innowacji Sp. z o.o. Spółka powstała dnia 15 października 2010 r. w Krakowie.

JCI Venture jestpierwszym w Polsce funduszem i akceleratorem przedsiębiorczości bazującym na nauce. Doświadczenia z akceleratorami akademickimi na świecie, pokazały że jest to skuteczny sposób  na komercjalizowanie nauki. JCI Venture zarządza funduszem kapitału zalążkowego (seed capital), który pozwala na finansowanie pierwszego etapu formowania spółki. JCI Venture, w zamian  za wejście kapitałowe, obejmuje udziały w spółce.

JCI Venture to spółka w grupie Jagiellońskie Centrum Innowacjipowstała w odpowiedzi na brak spójnego systemu komercjalizacji badań naukowych oraz trudności w pozyskiwaniu kapitału na realizację ryzykownych projektów technologicznych. Nowo powstałe firmy mogą znaleźć przystań w znajdującym się na kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego,Parku LifeScience (www.jci.pl)

JCI Venture poprzez partnerów może znacząco zwiększyć kwotę angażowaną w rozwój najbardziej obiecujących projektów.

Udziałowcami JCI Venture Sp. z o.o. są obecnie :

•             Jagiellońskie Centrum Innowacji Sp. z o.o. – posiadające 51% udziałów

•             Satus Venture Sp. z o.o. – posiadający 49% udziałów

JCI Venture Sp. z o.o. w ramach Grupy Jagiellońskiego Centrum Innowacji dysponuje wszystkimi elementami, które są krytyczne dla osiągnięcia sukcesu w obszarze inwestycji kapitałowych w perspektywicznej branży life science:

  • Dostępem do projektów z różnych źródeł, o zróżnicowanych profilach i na różnych fazach rozwoju, gwarantującym odpowiedni napływ projektów o wysokiej jakości;
  • Dostępem do specjalistycznej infrastruktury laboratoryjnej umożliwiającej prowadzenie działalności przez spółki o naukowej genezie;
  • Możliwościami zapewnienia dokapitalizowywanym projektom i podmiotom kapitału pozwalającego na przezwyciężenie luki kapitałowej, rozwinięcie i wprowadzenie innowacyjnych produktów na rynek;
  • Silnym zakorzenieniem w środowisku akademickim, co gwarantuje dostęp do odpowiednich ekspertów, doradców i współpracowników;
  • Zdolnościami do wspomagania spółek portfelowych obszarach zarządzania finansami, budowania strategii, poszukiwania klientów, tworzenia struktury operacyjnej, itd., co jest krytyczne dla rozwoju przedsięwzięć gdzie dużą rolę odgrywają badania i rozwój.

 

Trigendo Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnościąto innowacyjna spółka biotechnologiczna o kapitale polskim, zajmująca się pozyskaniem i oceną przydatności klinicznej wybranych związków chemicznych pochodzących z kawy.

Główny obszar działalności spółki to badania chemiczne, biochemiczne i farmakologiczne, prowadzące do wyodrębnienia nowych leków, przeciwdziałających dysfunkcji śródbłonka naczyniowego. 

 

Dodatkowa działalność spółki to opracowanie żywności funkcjonalnej i suplementów żywnościowych, których przyjmowanie może działać zapobiegawczo w chorobach powodowanych dysfunkcją śródbłonka naczyniowego.

http://www.trigendo.pl/

 

Źródło: Informacja prasowa

Zamieściła: Marta Cipińska

KOMENTARZE
Newsletter