Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Miara innowacyjności
30.05.2014 , Tagi: New Connect
Większość uczestników BioForum to podmioty posiadające już swą markę na rynku. Osiągnąć jednak ten status nie jest łatwo. Wsparciu, na jakie młode firmy mogą liczyć, został poświęcony wykład podczas drugiego dnia tego wydarzenia. Pomimo bowiem bycia „niewidzialnym” na głównym rynku giełdy, mają one szansę na przyszłość – dzięki New Connect.

New Connect

Jeszcze 7 lat temu spółki z branży nowej technologii miały niewielkie szanse na pozyskanie kapitału. 30 sierpnia 2007 roku  powstał,  na gruncie Giełdy Papierów Wartościowych, New Connect – rynek finansujący małe i średnie przedsiębiorstwa, które wykazują potencjał rozwojowy.  Dzięki temu te dopiero rozwijające się spółki mogły zdobywać środki poza rynkiem regulowanym. 

Dzięki powstaniu  New Connect, alternatywnego rynku akcji GPW, powstała szansa dla młodych firm,  które o swój kapitał dopiero zaczynały walkę. Spośród firm, wpisujących się  w szeroko rozumianą nową technologię, dla nas ważna jest branża biotechnologiczna występująca w ramach New Connect jako Life Science. Jest to pole pozwalające inwestować w akcje młodych firm a tym samym  wspierać ich projekty badawcze. Dla inwestorów jest to duże ryzyko, ale także możliwość osiągnięcia zysków. Z biegiem czasu, gdy narastało zainteresowanie spółkami, powstał pomysł, aby je ustrukturalizować – wyznaczyć ich wartość rynkową. Stąd New Connect Life Science Index. Pozwala on na śledzenie wyników spółki, jej trendu i umożliwia podejmowanie decyzji potencjalnym inwestorom. 

Szansa dla młody przedsiębiorstw

Jeden z wykładów zorganizowanych w ramach tegorocznego BioForum dotyczył tej właśnie dziedziny.  Prelegent Robert Kwiatkowski, wicedyrektor Działu Rozwoju Sieci Biznesowej Pionu Rozwoju Rynku na GPW, w wystąpieniu “New Connect Life Science Index – earning money for innovation”  poruszył problematykę zdobywania środków finansowych dla młodych firm, między innymi tych z dziedziny biotechnologii. Firmy, których liczba pracowników nie przekracza 9, stanowią aż 96% całego rynku. New Connect jest dla nich, zdaniem P. Kwiatkowskiego, czymś w rodzaju „przedszkola” rynku. Jest instrumentem wspierającym małe firmy, tworzonych w części przez absolwentów uczelni wyższych. Co oferuje dla nich New Connect? Przede wszystkim ogromny potencjał do dalszego rozwoju oraz możliwość zdobycia kapitału.

Firma wstępująca na rynek New Connect otrzymuje status „ join-stock company” – dzięki temu rozpoznawana jest jako firma rozpoczynająca działalność, której posiadaczami są współudziałowcy. Przez pierwsze 3 lata działa ona we współpracy z doradcą. Ci znów inwestują swe środki w nowo powstały biznes, inicjując tym samym reakcję między przedsiębiorcą a inwestorem. Dla nich najważniejsze jest, aby firma była unikalna – aby jej pomysł na biznes był oryginalny i pretendował do dalszego rozwoju i zysku. „New Connenct to pierwszy krok, aby stać się widocznym na głównym rynku”, jak podkreśla Robert Kwiatkowski, obrazując tym samym jak ważne jest to dla zaistnienia na GPW.

Miara innowacyjności

Indeks określający koniunkturę spółek istnieje od 30 sierpnia 2010 roku. Do jego obliczania brane są pod uwagę takie czynniki jak: działalność spółki w branży biotechnologicznej, struktura przychodów finansowych oraz aktywów, posiadanie patentów dotyczących wiedzy o żywych organizmach, które są wykorzystywane w działalności firmy. Dzięki niemu możliwe jest oszacowanie wyników danej spółki, co przekłada się na strategie inwestorów. Ci znów mogą inwestować w  wybrane przez siebie podmioty, które dzięki temu w przyszłości będą mogły zaistnieć na Giełdzie Papierów Wartościowych, co miało miejsce w przypadku spółki Euroimplant. Była ona pierwszą spółką odnotowaną w branży Life Science. Po 3 latach od jej debiutu nastąpił kolejny – przeniesienie na rynek GPW.

Według opublikowanego w kwietniu raportu NewConnect, w ciągu ostatnich dwóch lat na tym alternatywnym rynku pojawiło się 139 spółek. Oczywiście nie wszystkie z nich przyniosły zyski inwestorom, jednak wystarczy wskazać kilka, aby przekonać się o zasadności takiej inicjatywy. Spółka Presto S.A. pojawiając się na rynku pozwoliła na zarobienie swym inwestorom 107 %. Drugi najlepszy debiut minionych dwóch lat to spółka Leasing-Experts S.A. W dniu debiutu inwestorzy osiągnęli zysk sięgający 100%. Bez uruchomienia New Connect firmy te nie pozwoliłby na osiągnięcie choć minimalnego zysku.

New Connect  Life Science Index jest miarą innowacyjności – miarą tego, jaki potencjał niesie za sobą dany podmiot. Jego wprowadzenie na rynek New Connect umożliwił hierarchizację spółek, co przełożyło się na łatwiejsze rozpoznanie dla inwestorów wśród potencjalnych akcji. A te mogą zarabiać dzięki ich umieszczeniu na tym alternatywnym rynku. To zarabianie pieniędzy przez spółki, które właśnie debiutują. Ich anonimowość i nieznany potencjał określany jest przez ten właśnie wskaźnik, który z pewnością przynosi korzyści dla obu stron.

BioForum – jedno z największych wydarzeń skupiających firmy biotechnologiczne z obszaru Europy Środkowo – Wschodniej. W jednym miejscu spotykają się osoby z nauki i biznesu, mogące uczestniczyć w wykładach, targach oraz spotkaniach biznesowych (BioPartnering).  Tegoroczna edycja, już trzynasta, odbyła się w Łodzi w dn. 28-29 maja, wracając tym samym do Polski po dwóch latach nieobecności.

Źródła

http://www.ncbiuletyn.pl/czytaj/1818-najciekawsze-debiuty-na-newconnect-w-ciagu-ostatnich-dwoch-lat.html http://www.ncbiuletyn.pl/czytaj/1155-indeks-ncx-life-science-jako-zwierciadlo-tej-branzy-na-newconnect.html http://www.bankier.pl/wiadomosc/Indeks-Life-Science-na-trzylecie-rynku-NewConnect-2200430.html http://newconnect.pl/?page=o_rynku http://www.newconnect.pl/pub/dokumenty_do_pobrania/NC_po_roku.pdf

KOMENTARZE
Newsletter