Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polka bada strukturę genomu RNA retrotranspozonów – czy to nasi sprzymierzeńcy, czy wrogowie?
Polka bada strukturę genomu RNA retrotranspozonów – czy to nasi sprzymierzeńcy, czy wrogowi

Wirusy to patogeny wywołujące choroby zakaźne, a wiele wskazuje na to, że są najliczniejszym bytem na naszej planecie! Poza powszechnie znanymi wirusami infekcyjnymi elementy pochodzenia wirusowego stanowią również znaczną cześć genomów żyjących organizmów. Retrotranspozony, bo o nich mowa, nazywane też skaczącymi genami, są najprawdopodobniej wynikiem infekcji pradawnych wirusów, które w toku ewolucji utraciły zdolność zarażania. Choć w większości elementy te straciły mobilność, to ich obecność w naszym DNA wpływa na funkcjonowanie komórki.

 

Fot. Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, źródło: materiały prasowe L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

Czym są retrotranspozony?

Skaczące geny, ruchome elementy genetyczne czy wewnątrzkomórkowe wirusy? Odpowiedź brzmi – wszystko na raz! Retrotranspozony to fragmenty DNA, które mają zdolność do przemieszczania się wewnątrz genomu danej komórki na zasadzie kopiuj-wklej. Proces ten nazywany jest retrotranspozycją. Na samym początku sekwencja DNA retrotranspozonu, obecna w genomie gospodarza, zostaje skopiowana do cząsteczki RNA i wychodzi z jądra komórkowego do cytoplazmy komórki. W cytoplazmie cząsteczka RNA staje się instrukcją do produkcji białek retrotranspozonu. Proces ten bardzo przypomina namnażanie wirusa, jak np. HIV-1, który zmusza komórkę do produkcji swojego RNA i białek w celu wytworzenia nowego pokolenia wirusa. W przypadku retrotranspozonów w komórce gospodarza również mogą być produkowane cząstki wirusopodobne, ale w odróżnieniu od wirusów zakaźnych, cząstki retrotranspozonów nie mają zdolności do infekowania kolejnych komórek. Wewnątrz tych cząstek dochodzi do powstania nowej kopii retrotranspozonu, która wbudowuje się do genomu gospodarza, zazwyczaj w innym miejscu niż pierwotna sekwencja. Warto wspomnieć, że pierwsze ruchome elementy genetyczne zostały odkryte przez Barbarę McClintock na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego wieku podczas badań nad cytogenetyką kukurydzy [1]. Badaczka dowiodła, że pewne geny odpowiedzialne za kolor nasion kukurydzy mogą w zaskakujący sposób przemieszczać się w obrębie genomu komórki, powodując nieregularne ubarwienie. W 1983 r. za odkrycie tzw. skaczących genów Barbara McClintock została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.

Sprzymierzeńcy czy wrogowie?

U człowieka wszystkie typy ruchomych elementów genetycznych stanowią łącznie blisko 50% genomu [2]. Choć w toku ewolucji ogromna większość z nich ulegała dezaktywacji wskutek mutacji, obecność retrotranspozonów pozostawiła korzystny dla gospodarza ślad. Część sekwencji pochodzenia retrotranspozonowego została udomowiona przez komórki gospodarza i aktualnie koduje ważne funkcjonalnie białka. Ciekawym przykładem u człowieka jest łożyskowo-specyficzny gen kodujący syncytynę [3]. Jego pojawienie się w genomie znacząco wpłynęło na ewolucję i przyczyniło się do wykształcenia linii ssaków łożyskowych. Z drugiej strony aktywne retrotranspozony mogą negatywnie wpłynąć na gospodarza. Gdy nowa kopia zostanie wklejona w obrębie ważnego genu, może spowodować jego dezaktywację i brak produkcji odpowiedniego białka. Przykładowo, jeśli jest to białko zabezpieczające przed transformacją nowotworową, to retrotranspozon wbudowujący się w gen kodujący to białko przyczynia się do nowotworzenia i odwrotnie – gdy kopia retrotranspozonu znajduje się w pobliżu nieaktywnego genu, proces retrotranspozycji może uaktywnić gen w sposób niepożądany i losowy. U ludzi lista chorób związanych z aktywnością ruchomych elementów genetycznych dotyczy głównie chromosomu X i obejmuje choroby, takie jak: hemofilie typu A i B, dystrofia miotoniczna Duchenne’a czy syndrom Coffina-Lowry’ego [4]. Doniesienia pokazują również, że aktywność wewnątrzkomórkowych wirusów może aktywować układ immunologiczny oraz indukować odpowiedź zapalną, w sposób podobny do infekcyjnych wirusów. Nowe zmiany w genomie wiążą się z niestabilnością genetyczną, co ma również bezpośredni związek z chorobami nowotworowymi [5]. U podłoża tych zależności leży jednak znacznie więcej czynników, które cały czas poznajemy.

Prace polskiej badaczki dotyczące struktury RNA retrotranspozonów

Celem pracy badawczej mgr inż. Angeliki Andrzejewskiej-Romanowskiej z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, stypendystki programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, jest lepsze zrozumienie biologii retrotranspozonów poprzez badania nad strukturą ich genomu RNA. Cząsteczki RNA, oprócz przenoszenia informacji genetycznej z DNA na białka oraz istotnych funkcji regulatorowych, mogą stanowić także genom. W przypadku wirusów RNA oraz retrotranspozonów pełna instrukcja ich funkcjonowania jest zapisana właśnie w RNA. Cząsteczka RNA ma przeważnie postać pojedynczej nici, która w odróżnieniu od podwójnej helisy DNA, może zwijać się w dowolne struktury. Dzięki tak elastycznemu charakterowi cząsteczka RNA może przybierać różne przestrzenne formy, co istotnie wpływa na pełnione funkcje. Badanie właściwości i struktury cząsteczek RNA wewnątrz komórek to wciąż duże wyzwanie. – Chciałabym dalej odkrywać niezbadane obszary dziedziny, którą się zajmuję. Praca naukowa daje mi ogromną satysfakcję – mówi mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, która wraz z zespołem badaczek i badaczy zajmuje się określeniem, jak wygląda struktura komórkowych oraz wirusowych RNA, jak zmienia się ona w czasie podróży i funkcjonowania RNA w komórce i w jaki sposób reguluje ona zależne od RNA procesy komórkowe oraz replikację wirusów.

Od dawna wiadomo, że poprawna struktura transportujących oraz rybosomalnych RNA jest istotna dla produkcji białek komórkowych. Coraz więcej badań wskazuje, że struktura wirusowego genomu RNA zawiera ważne instrukcje funkcjonalne, a terapie nacelowane na specyficzne elementy strukturalne wirusowego RNA mają bardzo obiecujące rezultaty. – Uważam, że badania nad właściwościami cząsteczek RNA mają ogromny potencjał i odpowiadają na wiele nurtujących nas pytań dotyczących biologii organizmów. Ostatnie dekady udowodniły, jak bardzo nie docenialiśmy roli, jaką RNA odgrywa w funkcjonowaniu komórki. Praca badawcza pokazuje mi, że koncepcje biologii zmieniają się na naszych oczach i na dotarcie do tej prawdziwej możemy mieć realny wpływ – dodaje mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska. Wyniki jej pracy badawczej mogą znacząco poszerzyć naszą wiedzę na temat aktywności retrotranspozonów w organizmach żywych oraz relacji pomiędzy strukturą ich genomu RNA a jego funkcją.

Źródła

[1] S. Ravindran, Barbara McClintock and the discovery of jumping genes, Proc Natl Acad Sci U S A, vol. 109, no. 50, pp. 20198-20199, Dec. 2012, doi: 10.1073/pnas.1219372109.

[2] M. Zawadzka, K. Pachulska-Wieczorek, Na dobre i na złe: rola endogennych retroelementów u człowieka, Postepy Biochem, vol. 65, no. 3, pp. 217-223, Oct. 2019, doi: 10.18388/pb.2019_272.

[3] M. Naville et al., Not so bad after all: retroviruses and long terminal repeat retrotransposons as a source of new genes in vertebrates, Clin Microbiol Infect, vol. 22, no. 4, pp. 312-323, Apr. 2016, doi: 10.1016/j.cmi.2016.02.001.

[4] V. P. Belancio, D. J. Hedges, P. Deininger, Mammalian non-LTR retrotransposons: for better or worse, in sickness and in health, Genome Res, vol. 18, no. 3, pp. 343-358, Mar. 2008, doi: 10.1101/gr.5558208.

[5] B. Chénais, Transposable elements and human cancer: a causal relationship?, Biochim Biophys Acta, vol. 1835, no. 1, pp. 28-35, Jan. 2013, doi: 10.1016/j.bbcan.2012.09.001.

KOMENTARZE
Newsletter