Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Współpraca biznes-nauka w ramach europejskich bioregionów - BIOCONNECT 2011.
29.03.2011

W dniach 9-10 maja 2011 r. Poznań będzie gościł uczestników międzynarodowej konferencji naukowej „Współpraca  iznes-nauka w ramach europejskich bioregionów - BIOCONNECT 2011”. Organizatorem tego wydarzenia są BIOREGION  ielkopolska, stowarzyszenie powołane przez Nickel Technology Park Poznań (NTPP), oraz firma Bio-Tech Consulting. Poznańska konferencja jest częścią jubileuszowej X edycji łódzkich targów BioForum 2011, które odbędą się po raz pierwszy w nowej, rozszerzonej formule w dwóch miastach – Łodzi i Poznaniu.

Międzynarodowa konferencja BIOCONNECT 2011 odbędzie się w terminie od 9 do 10 maja br. w Hotelu IBB Andersia w Poznaniu. Konferencja, która ma szansę stać się jednym z najbardziej znaczących w naszym kraju spotkań polskich i zagranicznych przedstawicieli szeroko rozumianego biosektora, stanowi integralną część Środkowoeuropejskich Targów Biotechnologii i Biobiznesu – BioForum 2011. Ubiegłoroczna edycja odbywającej się w Łodzi imprezy została uznana przez Euro BioFairs Compass za jedno z najważniejszych wydarzeń sektora biotechnologii i Life Science w Europie, obok takich przedsięwzięć jak Bio-Europe Spring (Barcelona), BioMedica (Aachen) czy NanoBio Europe (Münster).

Patronat honorowy nad konferencją BIOCONNECT 2011 objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W przygotowanie poznańskiej konferencji znacząco zaangażowały się także władze samorządowe Miasta Poznania, Powiatu Poznańskiego oraz Województwa Wielkopolskiego. Patronami imprezy zostały także dwie poznańskie uczelnie: Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny, a także Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii CEPT, Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Leczniczych oraz Klaster BioTechMed Mazowsze.

Organizatorzy przewidują, iż w trakcie konferencji poruszone zostaną zagadnienia dotyczące m.in.: transferu wiedzy i technologii, zarządzania własnością intelektualną pomiędzy sferą nauki a gospodarką, zrównoważonego rozwoju (w tym obszary ryzyka w  rojektach biotechnologicznych czy kwestie ryzyka biznesowego) oraz organizacji współpracy międzynarodowej na przykładzie  ioregionów.

W celu zapewniania jak najwyższego poziomu merytorycznego poznańskiej konferencji, organizatorzy nawiązali współpracę ze  wiatowej sławy naukowcami i biznesmenami, europejskimi bioregionami (m.in. niemieckimi BioTOP Berlin-Brandenburg,  ioSaxony i Bavarian Biotech Cluster, fińskim BioCity Turku, węgierskim Hungarian Biotechnology Association) oraz krajowymi stowarzyszeniami branży biotechnologicznej i Life Science. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Piotr Chomczyński – światowej sławy biochemik i przedsiębiorca. Wśród wykładowców będzie również dr Haim V. Levy, naukowiec, wynalazca, adwokat, który jest m.in. współzałożycielem powstałej w 2005 r. firmy NanoDerma Ltd. oraz założycielem  Neuromuscular Electrical Stimulation Systems - NESS Ltd.

Ponad 120 polskich i zagranicznych naukowców, przedsiębiorców i studentów będzie mogło wziąć udział w wykładach, panelach dyskusyjnych oraz sesji posterowej. Podczas drugiego dnia konferencji rozstrzygnięty zostanie konkurs na najlepszy poster. Jego zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 5.000 zł. W komisji oceniającej nadesłane prace zasiądą: prof. Ewa Florek z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, dr Maciej Sip, prezes Zarządu SN BIOTECH Technologies sp. z o.o  oraz dr Karolina Wielgus z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich.

Patronami medialnymi konferencji zostali: tygodnik „Polityka”, magazyn „Forbes”, Serwis PAP Nauka w Polsce, Radio Merkury, TV Biznes, Bankier.pl, Biotechnologia.pl.

 

Strona internetowa konferencji: www.nickelbioconnect.pl

 

O organizatorach:

BIOREGION WIELKOPOLSKA (BW) - stowarzyszenie powołane pod koniec 2010 r. przez Nickel Technology Park Poznań. Jego celem jest integracja oraz promocja wielkopolskiej branży biotechnologicznej i Life Science zarówno w sferze akademickiej, jak i biznesowej. BIOREGION Wielkopolska ma także inicjować i aktywnie angażować się w działania na rzecz dalszego rozwoju polskiej i europejskiej biogospodarki. Stowarzyszenie ma charakter otwarty i mogą do niego dołączać kolejne zainteresowane współpracą podmioty. Dzięki wyspecjalizowanej infrastrukturze, którą zapewnia NTPP i dużemu potencjałowi naukowo-badawczemu partnerzy, którzy zdecydują się na współpracę z BW będą mieli dostęp do nowoczesnych technologii oraz bogatej bazy danych jednostek naukowych, firm i osób funkcjonujących w branży.

Oprócz konferencji naukowej BIOCONNECT 2011, w ramach działań wspierających wielkopolski i polski biosektor zaplanowano również organizację w bieżącym roku zagranicznych misji gospodarczych, udział w międzynarodowych konferencjach i seminariach branżowych (m.in. Bio Europe Spring 2011 w Mediolanie oraz First European Congress of Applied Biotechnology w Berlinie) oraz udział w Targach BIOFORUM 2011 w Łodzi. Ponadto wplanach BW jest także realizacja działań promujących wielkopolski biosektor oraz świadczenie usług doradczych dla wybranych podmiotów w takich obszarach jak komercjalizacja, transfer wiedzy, standardy badań czy certyfikacja.

 

Nickel Technology Park Poznań (NTPP) to pierwszy wPolsce niepubliczny park technologiczny, wybudowany w 2006 roku przez firmy Grupy Nickel - PTB Nickel oraz Nickel Development. W Złotnikach koło Poznania na obszarze 33 ha przy wsparciu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego powstał ośrodek łączący w sobie wyzwania związane z realizacją obiektów specjalistycznych i dedykowanych oraz kompetencje w zakresie transferu wiedzy do biznesu oraz business development. Około
23 tys. m2 powierzchni Parku stanowią wysokiej klasy budynki biurowe oraz hale magazynowe. W funkcjonujących na terenie NTPP firmach pracuje obecnie ponad 700 osób.

Działalność NTPP ukierunkowana jest przede wszystkim na aktywne wspieranie rozwoju branży biotechnologicznej oraz szeroko rozumianego sektora IT. W Parku zlokalizowana została nowoczesna serwerownia – Centrum outsourcingowe BCC, a wśród najemców znajdują się wiodące firmy informatyczne, w tym m.in. Exact Software Poland czy spółki Grupy BCC.
W 2012 r. na terenie NTPP powstanie Nickel BioCentrum – współfinansowany z funduszy unijnych nowoczesny ośrodek
skupiający polskie i zagraniczne spółki z szeroko rozumianego biosektora. Ma on w przyszłości stać się międzynarodową platformą współpracy firm biotechnologicznych, zespołów naukowych oraz instytucji otoczenia biznesu w zakresie wymiany informacji, wiedzy oraz transferu innowacyjnych technologii. W 2011 r. podpoznański Park rozpoczął także szereg projektów wspierających rozwój polskiego i wielkopolskiego biosektora, m.in. poprzez powołanie stowarzyszenia BIOREGION  ielkopolska oraz stworzenie Nickel Inkubator – przedsięwzięcia, w ramach którego spółka przeznaczy 9,5 mln zł na komercjalizację nowych rozwiązań w branży biotechnologicznej, ICT, budowlanej oraz technologii ekologicznych.

NTPP jest inicjatorem i współtwórcą szeregu przedsięwzięć mających na celu promocję przedsiębiorczości i innowacyjności, m.in. wraz z poznańską firmą ECDF prowadzi projekty „STARTup your life” oraz „Wiedza do biznesu”, natomiast we współpracy z wiodącą spółką informatyczną Business Consulting Center zorganizował konkurs dla studentów „Idź po staż”. W 2010 r. Park dołączył także do grona Fundatorów akcji „Zostańcie z nami” - programu stypendialnego dla młodych polskich naukowców prowadzonego przez Fundację Tygodnika „Polityka”. Ufundowane przez NTPP stypendium przeznaczone zostało dla najbardziej obiecującego młodego biotechnologia. W styczniu 2010 r. NTPP otrzymał prestiżowy tytuł „Ten, który zmienia polski przemysł 2009” za stworzenie pierwszej komercyjnej platformy transferu wiedzy do biznesu oraz inicjatywy społeczne podejmowane przez jego twórców.

www.ntpp.pl

 

Bio-Tech Consulting Sp. z o.o.działa w branży biotechnologicznej od 1996 roku. W 2007 roku została przekształcona w spółkę
z ograniczoną odpowiedzialnością. Misją firmy jest komercjalizacja najnowszych osiągnięć nauk biologicznych
i medycznych przy aktywnym zaangażowaniu twórców tych osiągnięć, głównie poprzez tworzenie nowoczesnych firm biotechnologicznych. Firma kieruje się zasadą, iż współczesna nauka i innowacyjny biznes służą rzeczywistemu dobru człowieka jedynie wówczas, gdy respektują wynikające z prawa naturalnego uniwersalne normy etyczne, będące trwałym dorobkiem cywilizacji chrześcijańskiej. Strategicznym celem spółki jest działanie na rzecz tworzenia nowoczesnej, konkurencyjnej biogospodarki w Polsce, mającej silne powiązania kooperacyjne z firmami biotechnologicznymi w Europie Środkowej i wspólnie z nimi tworzącej atrakcyjną ofertę dla światowego rynku biotechnologicznego.

Podstawową działalnością Bio-Tech Consulting są usługi doradztwa w zakresie komercjalizacji biotechnologicznych projektów badawczo-rozwojowych, ocena potencjału komercyjnego tych projektów, wycena wartości firm i projektów biotechnologicznych. Firma organizuje wraz z partnerami z Czech i Węgier coroczne spotkania przedstawicieli innowacyjnego biobiznesu: BioForum (Central European Forum of Biotechnology and Innovative Biobusiness: www.cebioforum.com). W ramach Akademii Innowacyjnego Biobiznesu prowadzi szkolenia dla firm z tego sektora. Ponadto prowadzi działalność w sektorze mediów branżowych prowadząc największe portale informacyjno-biznesowe dla sektora biotechnologii: Biotechnologia.pl oraz CEbiotech.com.

www.biotechconsulting.pl

KOMENTARZE
Newsletter