Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zmiany udziałów we Wrocławskim Centrum Badań EIT+
21.03.2011

W unikatowej pod względem kierownictwa i profilu działalności spółce EIT + podczas dzisiejszego walnego zgromadzenia jej właścicieli doszło zmiany wartości udziałów. Po rozmowie z rzecznikiem prasowym prezydenta miasta Wrocław, Pawłem Czumą, podajemy do wiadomości, że Urząd Miasta przekaże na rzecz projektów EIT + kwotę 4 mln złotych. Tym samym Prezydent Miasta Wrocław obejmuje 38,24% udziałów w tym przedsięwzięciu.(Wcześniej 12,5%). 

Decyzja o dokapitalizowaniu spółki została podjęta jednomyślnie, jedynie Politechnika Wrocławska wstrzymała się od głosu. Przedstawicielem Rektora Politechniki Wrocławskiej podczas spotkania był Jarosław Janiszewski. Pismo o podniesienie kapitału EIT + zostało przekazane do władz senatu uczelni i zostanie rozpatrzone w najbliższy czwartek - potwierdza biuro prasowe politechniki wrocławskiej. O decyzji Politechniki poinformujemy po posiedzeniu senatu. 

Od dnia dzisiejszego procentowy udział właścicieli EIT + wygląda następująco:
Urząd miasta Wrocław - 38,24%
Politechnika Wrocławska - 18,35%
Uniwersytet Wrocławski - 13,41%
Wrocławska Akademia Medyczna - 9,88%
Urząd Marszałkowski - 8,82%
Wrocławski Uniwersytet Przyrodniczy - 7,06%
Wrocławski Uniwersytet Ekonomiczny - 4,24%

Profil badawczy Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ jest skierowany do szerokiej rzeszy odbiorców oraz firm i organizacji szukających innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Rezultaty prowadzonych prac badawczych są precyzyjnie lokowane w obszarach gospodarczych zgodnie z prognozami rozwoju rynku europejskiego i światowego. EIT+ planuje prowadzić swoje badania na Praczach Odrzańskich, gdzie powstaje nowoczesne centrum naukowe. Pieniądze na budowę laboratoriów Centrum oraz na planowane badania, w kwocie ok. 700 mln zł, pochodzą z Unii Europejskiej, a ich dysponentem jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Żeby spółka mogła skorzystać z przyznanego jej dofinansowania, musi wyłożyć początkowo własny kapitał. Po sfinansowaniu prac inwestycyjnych, może się starać o zwrot kosztów z MNiSW. Z nowych proporcji udziałów wynika, że uczelnie nadal mają ponad 50% udziałów w spółce – podkreśla Paweł Czuma. Profesor Mirosław Miller, Prezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, podkreśla, że rozwiązanie polega na umiejętności nawiązania nici współpracy pomiędzy uczelniami a sektorem przemysłowym.

Zadaniem Europejskiego Instytutu Technologicznego (EIT +) jest wsparcie inicjatyw zarówno pod względem naukowym jak i biznesowym. Misją EIT+ jest efektywne zarządzanie wiedzą, rozumiane jako tworzenie i transferowanie wiedzy oraz wsparcie przedsiębiorczości środowiska zainteresowanego komercyjnym wykorzystaniem własności intelektualnej. We wszystkich projektach realizowanych przez EIT+ kładzie się szczególny nacisk na urynkowienie wyników prac badawczych w szczególny sposób dbając o ochronę własności intelektualnej. Wrocławskie Centrum Badań EIT+ jest jakby dużym centrum finansowym technologii, które specjalizuje się w rozpoznawaniu tematów i w przewidywaniu ich wdrożeniowego charakteru, poszukiwaniu pieniędzy na ich realizację oraz późniejszym zarządzaniu projektem. Centrum podpowie jak sprzedać patent, jak założyć spółkę typu ‘spin off’, jak poprowadzić rozmowy na temat licencji czy transferu wiedzy i jak ją wreszcie udostępniać szerszej publiczności. Wrocławskie Centrum Badań pomoże przebić się wiedzy z uczelni do społeczności. Taka jest główna strategia spółki, której będziemy się przez najbliższe lata trzymać. – komentuje Prof. Mirosław Miller. 

red. Blanka Majda 

KOMENTARZE
Newsletter