Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Octaplas zastąpi czynniki krzepnięcia krwi?
18.02.2013

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła preparat Octaplas, przeznaczony do stosowania przez niektórych pacjentów z niedoborami czynników krzepnięcia krwi.

Octaplas przeznaczony jest do zastąpienia wielu czynników krzepnięcia krwi u pacjentów z chorobą wątroby lub po przebytej operacji serca czy przeszczepie wątroby. Stosuje się go również, do wymiany osocza u pacjentów z zakrzepową plamicą małopłytkową (TTP). TTP jest rzadką chorobą krzepliwości krwi, która powoduje rozległe mikroskopijne tworzenie się skrzepów w małych naczyniach krwionośnych w całym organizmie, w wyniku agregacji (zlepiania się) płytek.

Octaplas to sterylny, zamrożony roztwór ludzkiego osocza, poddany działaniu rozpuszczalnego detergentu. Pod wpływem tego procesu, możliwe jest pozbycie się pewnych wirusów, minimalizując tym samym ryzyko ich przekazania pacjentowi. Osocza do produkcji Octaplas były gromadzone od dawców, poddawane przy tym badaniom na obecność chorób występujących w krwi. Preparat przed podaniem, powinien zostać dopasowany pod konkretnego odbiorcę, aby uniknąć przeprowadzania transfuzji.

Octaplas znalazł już zastosowanie w Europie i innych krajach. Po raz pierwszy w roku 1992, została dopuszczona do obrotu pierwsza generacja Octaplas. Z kolei obecna wersja jest  sprzedawana od 2009 roku. Pomimo wprowadzania nowych udoskonaleń preparatu, wszystkie wersje miały podobne procesy produkcyjne oraz porównywalne składniki i właściwości. W sumie ponad 2 miliony pacjentów spoza Stanów Zjednoczonych, zostało wyleczonych dzięki ponad 7 mln dawek. Chcąc uzyskać licencję, ważne było przeprowadzanie badań klinicznych na pacjentach z chorobami wątroby, przeszczepem wątroby czy po zabiegach chirurgicznych na sercu. Wszelkie testy bezpieczeństwa stosowania Octaplas na rynku amerykańskim zakończyły się pomyślnie, a w Europie i na innych rynkach światowych można w pełni korzystać z  produktu

Korzystać z preparatu nie mogą osoby z niedoborem IgA (niedobór immunoglobuliny wydzielniczej) czy z ciężkim niedoborem białka S. Polipeptyd ten, jest naturalnym inhibitorem procesu krzepnięcia, zaś jego niedobór może wpłynąć na zwiększenie ryzyka powstania chorób zakrzepowo-zatorowych. Zabroniono stosowania, również w przypadku nadwrażliwości  na świeżo mrożone osocze, produktów pochodnych lub białka osocza.

Według FDA, do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych w wyniku stosowania preparatu należą: duszności, zawroty głowy, dyskomfort w klatce piersiowej, świąd skóry, wysypka, bóle głowy i uczucie mrowienia.

Produkt jest wytwarzany przez austriacką firmę farmaceutyczną Octapharma.

 

Paulina Marczuk

Źródło:

www.fda.gov

www.ashp.org

www.octapharma.com

KOMENTARZE
Newsletter