Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Przełomowy lek na raka piersi dopuszczony do kliniki. Roche/Genentech zgarną miliardy?
24.02.2013

W ostatnich dniach FDA zatwierdziła nowy lek firmy Roche/Genentech. Jest nim przełomowe połączenie terapeutyku z przeciwciałem, o nazwie Kadcyla, skuteczne w leczeniu raka piersi. Nowy lek ma szansę szybko zdobyć status blockbustera.

Przełomowość nowego leku związana jest z wyczekiwanym urzeczywistnieniem w klinice idei terapii celowanej. Kadcyla zawiera w swojej budowie przeciwciało (Herceptin, trastuzumab) o znanej i potwierdzonej skuteczności klinicznej. Przeciwciało to połączone jest z chemoterapeutykiem przeciwnowotworowym za pomocą specyficznego łącznika chemicznego. Dzięki takiej konstrukcji koniugat o nazwie TDM-1 dociera do komórek nowotworowych i dopiero tam wyzwalany jest jego toksyczny potencjał. Oznacza to znaczną minimalizację skutków ubocznych terapii z powodu ograniczenia działania substancji aktywnej w zdrowych tkankach organizmu pacjenta.

Podobnie jak Herceptin, nowy lek wykazuje wysoką skuteczność wobec raka piersi charakteryzującego się na poziomie molekularnym nadekspresją receptora HER2. FDA zaaprobowała stosowanie leku Kadcyla w tych przypadkach raka piersi, w których zmiany są agresywne, przerzutujące i wykazują oporność wobec terapii hormonalnej – stanowi to około 20% wszystkich przypadków raka piersi.

Kadcyla ma za zadanie dotrzeć do miejsca zmiany nowotworowej, aby tam zmniejszyć patologiczną tkankę i tym samym wywołać spowolnienie choroby. W efekcie życie pacjenta wydłuża się wówczas o 30,9 miesiąca, w porównaniu na przykład z leczeniem kombinacją leków Tykerb i Xeloda, w przypadku których terapia wydłuża życie leczonego o 25,1 miesiąca. Kadcyla, chociaż może wywoływać poważne skutki uboczne stosowania, takie jak hepatotoksycznść czy kardiotoskyczność, to badania kliniczne wykazały, że jest to zjawisko rzadsze niż w przypadku terapii standardowej. Terapia nowym lekiem ma kosztować 9 800 USD miesięcznie lub 94 000 USD za całą terapię, trwająca 9,5 miesiąca. Według różnych analiz szacuje się, że roczny zysk ze sprzedaży Kadcyli może wynieść 2 do 5 mld dolarów rocznie.

Sukces TDM-1 pokazuje ogrom możliwości rozwoju terapii celowanej nowotworów, na której swoje wysiłki skupia wiele zespołów badawczych w firmach i palcówkach na całym świecie. Sam Roche/Genentech pracuje obecnie nad rozwojem 25 nowych leków z grupy koniugatów ADC (ang. antibody-drug conjugate), czyli połączeń toksycznych molekuł z naprowadzającymi je przeciwciałami, z których już 9 poddawanych jest badaniom klinicznym.


Przeczytaj rónież:

Roche podsumował rok 2012

Roche wykupuje prawa do testowanego leku za niemal 600 mln dolarów


Ewa Sankowska

źródło:

www.fiercebiotech.com

www.herceptin.com

KOMENTARZE
Newsletter