Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wielkie spotkanie dotyczące biopaliw
15.04.2010
14 kwietnia br. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) odbyła się trzecia debata pt. Okrągły stół rolniczy – biopaliwa. Głównym tematem spotkania był „Wieloletni program promocji biopaliw lub innych paliw odnawialnych na lata 2008-201
Według danych z MRiRW, w debacie wzięło udział około 53 osób reprezentujących organy i podmioty zaangażowane w budowę rynku biokomponentów i biopaliw ciekłych. Uczestniczyły w niej przedstawicieli resortów gospodarki, finansów, skarbu państwa, środowiska, Urzędu Regulacji Energetyki, Agencji Rynku Rolnego, branży paliwowej, wytwórców biokomponentów, organizacji zrzeszających rolników, producentów biokomponentów oraz biopaliw. Organizatorem spotkania był minister MRiRW.

Podczas spotkania dokonano oceny funkcjonowania krajowego rynku biokomponentów i biopaliw w ostatnich latach oraz dyskutowano nad wypracowaniem, akceptowanych przez wszystkie zainteresowane strony, sposobów realizacji decyzji Rady Ministrów przyjętej 26 stycznia br. wraz z dokumentem „Kompleksowa informacja na temat realizacji Wieloletniego programu promocji biopaliw lub innych paliw odnawialnych na lata 2008-2010”.

Wprowadzeniem do dyskusji były propozycje zmian w Wieloletnim programie oraz przepisach prawa, przesłane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z zaproszeniem do udziału w debacie oraz inne informacje i materiały przekazane przez resort uczestnikom spotkania. Swoje propozycje przekazał również Minister Środowiska, Prezes Agencji Rynku Rolnego oraz Krajowa Izba Biopaliw i Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego.

W trakcie spotkania Podsekretarz Stanu Artur Ławniczak wyraził zaniepokojenie sytuacją na rynku biopaliw i biokomponentów oraz podkreślił, że dotychczasowy etap realizacji Wieloletniego programu nie przynosi oczekiwanych efektów społecznych i gospodarczych. Poinformował, że po długiej dyskusji, w styczniu 2010 r., Rada Ministrów zaakceptowała Kompleksową informację na temat realizacji Wieloletniego programu promocji biopaliw lub innych paliw odnawialnych na lata 2008-2014, wraz z zaleceniem, aby koordynator programu we współpracy z organami i jednostkami wymienionymi w Wieloletnim programie przedstawili ewentualne propozycje zmian w programie oraz przepisach prawa. Poinformował uczestników debaty, że intencją ministra i kierownictwa resortu jest wypracowanie najlepszych z możliwych propozycji zmian tego programu i przepisów prawa.

W trakcie dyskusji omawiano propozycję utrzymania dotychczasowych mechanizmów wsparcia biokomponentów: corocznego określania na rok następny ogólnej kwoty wsparcia rynku biopaliw oraz kierunków jej rozdysponowania na ulgi w podatku akcyzowym, pomoc de minimis dla wytwórców i producentów, rozszerzenie ulg w podatku dochodowym od osób prawnych, rekompensatę utraty części wpływów z opłat za parkowanie, wsparcie zakupu pojazdów przystosowanych do spalania biopaliw oraz utworzenia i wdrażania systemu monitorowania, wytwarzania i wprowadzania na rynek biokomponentów i biopaliw.

Podsekretarz stanu Artur Ławniczak podkreślił, że zmiany te są niezbędne dla celów poprawy obecnej sytuacji producentów biokomponentów i biopaliw, jak również skutecznego wypełniania zobowiązań wobec Unii Europejskiej w zakresie kryteriów zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do biopaliw i biopłynów.

Poinformował, że przedstawiciele resortu rolnictwa w najbliższym czasie przeprowadzą robocze konsultacje zarówno z zainteresowanymi resortami i organizacjami jak też będą aktywnie uczestniczyć w pracach roboczych zespołów rozpatrujących poszczególne zagadnienia. Wiceminister wyraził zadowolenie z deklaracji ścisłej współpracy złożonej przez przedstawiciela Ministra Gospodarki – koordynującego to złożone zagadnienie. Prace nad propozycjami zmian w Wieloletnim programie powinny być skorelowane ze zmianami w przepisach prawa. Wyraził również przekonanie, że wypracowane propozycje zmian winny być przedstawione Radzie Ministrów w ciągu najbliższych tygodni.


źródło: MRiRW
KOMENTARZE
Newsletter