Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu

Informacje

Czy to indukcja starzenia komórkowego leży u podstaw braku skuteczności metotreksatu w leczeniu raka jelita grubego?
Metotreksat jest lekiem z grupy antymetabolitów, stosowanym w chemioterapii nowotworów od ponad 60 lat. Powszechnie znany jako antywitamina kwasu foliowego, jest ciasno wiązanym inhibitorem reduktazy dihydrofolianowej (EC 1.5.1.3). Zredukowane formy kwasu foliowego, w których powstawaniu uczestniczy reduktaza dihydrofolianowa, są w komórce niezbędne do syntezy prekursorów DNA i RNA, przemian niektórych aminokwasów, oraz do metylacji DNA i białek, który to proces wpływa na regulację ekspresji genów. Metotreksat może być podawany do ustroju w drodze infuzji, doustnie lub w formie iniekcji. Szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, a następnie wydalany jest z moczem. Metotreksat jest stosowany w leczeniu przede wszystkim białaczek i chłoniaków, lecz także raka sutka, płuc, pęcherza moczowego, kosmówczaka, raka głowy i szyi oraz kości. Metotreksat nie jest stosowany w terapii raka jelita grubego. Nowotwory tego typu są bowiem niewrażliwe na ten lek pomimo tego, że utrzymuje się w nich wysoka aktywność reduktazy dihydrofolianowej. Próby rozwiązania tej zagadki podjęła się dr hab. Magdalena Dąbrowska z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie, która w dzisiejszym wywiadzie z cyklu „Potencjał Nauki Polskiej” opowiada Nam o swoich dotychczasowych badaniach nad mechanizmem działania metotreksatu na komórki raka jelita grubego.
„Mamy twórczych i zdolnych naukowców” - o funkcjonowaniu Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie opowiada jego dyrektor, profesor Jacek Kuźnicki
Najwięcej projektów w konkursach Narodowego Centrum Nauki zdobywają Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, ale nic dziwnego, ponieważ jest tam bardzo duża liczba naukowców i tym samym aplikujących. Jeśli zaś chodzi o wyniki otrzymanych projektów do realizacji to w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej (MIBMiK) na jednego pracownika przypada średnio aż 0,6 grantu, co daje 2 miejsce w Polsce. Jest to stosunkowo młody Instytut, który swoją działalność rozpoczął w 1999 roku i bardzo dynamicznie się rozwija. Trzeba nam wiedzieć, że Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej to prawdziwy unikat. EMBO (Europejska Organizacja Biologii Molekularnej) mówi o pracownikach tego Instytutu: „powinniście się cieszyć, że jesteście jedyni, macie monopol na najlepszych, chociaż z drugiej strony, jesteście tylko jedni, bo nie macie z kim konkurować”. Dzisiaj w serii artykułów pt. „Potencjał Nauki Polskiej” prezentujemy dotychczasową, krótką ale jakże błyskotliwą historię MIBMiK. O fenomenie tej jednostki naukowo-badawczej, wysiłkach jej pracowników oraz trudach jakie napotkali na swojej drodze, opowiada dyrektor Międzynarodowego Instytutu i jednocześnie kierownik Laboratorium Neurodegeneracji - profesor Jacek Kuźnicki.
Newsletter