Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Lato. Analiza kolorystyczna cztery pory roku, cz. 3.
Mimo, że lato kojarzy się z upałem i słońcem, paradoksalnie jest to chłodny typ urody i występuje najczęściej w krajach położonych na północy, takich jak: Skandynawia czy Wielka Brytania. Jest też często widywany w Niemczech. W Polsce to najbardziej powszechny typ urody. Ponad 50% Polek to „panie lato”. Kobiety należące do typu letniego wydają się być lekko tajemnicze i stonowane. Z tłumu wyróżnia je bijąca od nich świeżość i naturalność.

Charakterystyka „lata”:

Kolor cery

Zazwyczaj bardzo jasny, mleczny, beżowy, porcelanowy, blady z delikatnym niebieskawym lub różowawym odcieniem. Bywają również „lata” o cerze ziemistej lub ciemniejszej, nawet śniadej i oliwkowej. Rumieńce zawsze są w kolorze różu, a cera wydaje się być niemal przezroczysta.

Piegi

Jeśli występują, to w postaci szarych, szarobrunatnych lub brązowych plamek. Jednak zdecydowana większość nie posiada piegów.

Opalenizna

 Lato jest raczej trudno opalającym się typem. Zazwyczaj przybiera czerwony kolor i dopiero później brązowieje, zawsze na chłodny odcień. Bywają również osoby, które opalają się stosunkowo szybko, przybierając barwę oliwkową, orzechów laskowych lub matowego, szarego brązu.

Typ cery

Cera tego typu cechuje się matowym wyglądem i dobrym ukrwieniem. Nierzadko „lato” ma skórę wrażliwą, delikatną i skłonną do przesuszania.

Problemy

Częstym problemem „lata” są widoczne zasinienia pod oczami o niebieskawej barwie. Na jasnej cerze zawsze widoczne jest zmęczenie i brakujące godziny snu. Poza tym twarz bez makijażu jest jakby nijaka, mdła i niewyraźna.

Starzenie

„Lato” długo wygląda młodo. Zawdzięcza to swojej jasnej cerze, która dobrze odbija światło, co daje efekt wypełnienia zmarszczek, a i owal twarzy staje się łagodniejszy.

Włosy

Typ letni jako dziecko, ma włosy barwy jasny blond. Niestety u zdecydowanej większości wraz z upływem lat staje się ciemniejszy, zazwyczaj przybierając tzw. „mysi” kolor. Natomiast, jeśli jako dziecko dana osoba miała włosy popielate to z czasem stają się brązowe. Zawsze jednak pozostaje na nich ten nielubiany szarawy połysk. Naturalne, platynowe blondynki zdarzają się niezwykle rzadko, najczęściej w Skandynawii. „Lata” zazwyczaj ładnie siwieją, dlatego farbowanie włosów nie jest koniecznością. Siwizna staje się koloru „soli z pieprzem” lub przybiera srebrzystą barwę.

Oczy

- niebieskie,

- szaroniebieskie,

- szare,

- jasnozielone,

- jasnobrązowe,

- szarobrązowe.

Usta

Najczęściej występującym kolorem ust u „lata” jest delikatny róż. Spotykana jest również malina i jasna, chłodna czerwień.

Cechy

charakterystyczne

Bladość skóry zachowana praktycznie cały rok. Często prześwitujące przez cienką, jasną cerę delikatne naczynka o chłodnym odcieniu.

 

Korzystne kolory dla „lata”:

„Lato” najlepiej prezentuje się w kolorach jasnych, delikatnych i miękkich, dobrze jeśli posiadają domieszkę szaroniebieską lub pudrowego różu. Zdecydowanym faworytem są barwy pastelowe i rozmyte.

 

Rysunek 1. Paleta barw dla osób typu lato.

Źródło: Dylewska-Grzelakowska J. „Kosmetyka stosowana” WSiP 2009; str. 300.

 

 

Kolor

Odpowiedni odcień

Biały

złamana biel, owczej wełny, stara , jedwabna, miękka, mleczna, kredowa 

Beżowy

kawa z mlekiem, chłodny, kakaowy, różowy beż, mokrych kamieni

Brązowy

kakaowy, orzech włoski, mleczny, gorzkiej czekolady, szarobrązowy

Szary

antracytowy, stalowy, jasnoszary, popielaty, szaroliliowy

Czarny

nie powinno nosić

Fioletowy

lawendowy, liliowy, śliwkowy z domieszką bieli, bzu, niebiesko-fioletowy, wrzosowy

Różowy

pudrowy, angielski, fuksja, burakowy, winogronowy, indyjski, jasnoróżowy, zgaszony, liliowy

Niebieski

jasny błękit, pastelowy, błękit paryski, jasnoniebieski, kobaltowy błękit, morski, granat z domieszką bieli, chabrowy, szafirowy, błękit nocy, zimny błękit, przydymiony błękit, szaroniebieski, dżinsowy, indygo.

Zielony

seledynowy, miętowy, szmaragdowy, pistacjowy, zieleń chromowa, butelkowy, morski, nefrytowy, pastelowy, jasny turkusowy

Żółty

cytrynowy, waniliowy, pastelowy

Pomarańczowy

nie powinno nosić

Czerwony

wiśniowy, wina, chłodny, zgaszony, arbuza, malinowy, bordowy

Złoty

nie powinno nosić

Srebrny

każdy odcień

 

Kosmetyki dla letniego typu urody.

„Lato” jest bardzo delikatne i subtelne i takiego dziennego makijażu wymaga. Zupełnie niewymalowana twarz, tego typu kolorystycznego, jest niewyraźna i jakby rozmyta. Na wieczór kobieta „lato” może trochę zaszaleć z mocno podkreślonym okiem lub wyrafinowanymi kolorami szminek. Wszystko utrzymane oczywiście w chłodnej tonacji.

 

Kosmetyk

Odpowiedni kolor

Podkład

Tonacja różowa (chłodna): od jasnego do ciemnego beżu z domieszką różu. Do opalonej cery: ten sam odcień, o ton lub dwa ciemniejszy.

Róż do policzków

róż, śliwka, cyklamen, czerwone wino

Cienie do powiek

oczy brązowe: liliowy, wrzos, fiolet, śliwka, granat, fioletowy róż, miękka biel, szary

oczy niebieskie: miękka biel, szary, szaroniebieski, grafit

oczy zielone: miękka biel, szary, szara zieleń

Kredka do oczu/

eyeliner

szary, niebieskoszary, niebieski, turkus, brunatno brązowy, fiolet, grafit

Tusz

czarno-brązowy, ciemnoszary, szarobrązowy, czarny, antracyt, grafit, granat

Kredka do brwi

szary, szarawy brąz, grafit

Szminka

jasny i średni róż, wrzos, czerwone wino, śliwka, arbuz, malinowa czerwień, cyklamen, wiśnia, gorzka czekolada, czasem ciepły róż

 

Arleta Stanek

 

Źródła

Materiały własne

KOMENTARZE
Newsletter