Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Oczar wirginijski
09.03.2011

Rodzina: Oczarowate (Hamamelidaceae)

Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana L.)

 

Oczar wirginijski – niewielkie drzewo lub krzew z żółtymi kwiatami – to roślina lecznicza, której właściwości wykorzystywane są w medycynie i kosmetologii.

Surowce pozyskiwane z rośliny to: kora oczaru wirginijskiego (Cortex Hamamelidis) i liść oczaru wirginijskiego (Folium Hamamelidis). Najważniejszymi składnikami obu surowców są: mieszanina garbników w ilości 7-11% w liściach i do 6% w korze (głównie hamamelitaniny i elagotaniny). Ponadto w obu surowcach stwierdzono obecność wolnych kwasów galusowego i elagowego oraz flawonoidów.

Oczar podawany doustnie w nieżycie i mikrokrwawieniach w przewodzie pokarmowym i płucach, osłabieniu ścian krwionośnych i żylakach ma zapobiegać krwawieniom, uszczelnia naczynia krwionośne i zmniejsza ich kruchość.

Ze względu na właściwości ściągające i przeciwobrzękowe, poprawiające ukrwienie i ubarwienie skóry, jest stosowany w stłuczeniach, obrzękach, wynaczynieniach, niektórych egzemach, lekkich oparzeniach, świądzie skóry. Zewnętrznie aplikowane preparaty w postaci okładów, kompresów, maści, żeli czy kremów używane są również w przypadkach krwawienia z nosa, żylakach nóg i odbytu. Wykorzystywany jest do pędzlowania dziąseł, płukania ust i przemywania oczu przy zapaleniu spojówek, gdyż działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Oczar posiada właściwości ściągające i łagodzące podrażnienia, ułatwia gojenie drobnych zranień i otarć naskórka (np. po depilacji), stąd stosowany jest w produkcji lotionów, toników, wód po goleniu.

Woda oczarowa polecana jest do przemywania cery tłustej z rozszerzonymi porami lub siatką rozszerzonych żyłek, ponieważ działa przeciwzapalnie oraz uszczelniająco na naczynia włosowate; wpływa doskonale na zanieczyszczoną cerę o zatkanych porach, ogranicza wydzielanie łoju. Może być stosowany w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji cery alergicznej, ze skłonnościami do pękających naczynek.

Ponadto wyciąg z ziela dodawany jest do wielu kremów na dzień i na noc, toników, mydeł, kosmetyków przeciwpotowych, pudrów do twarzy, maseczek kosmetycznych i dodatków do kąpieli. Występuje także w balsamach i kremach przeznaczonych do masaży pojędrniających ciało. Działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne wykorzystywane jest przy produkcji płynów do higieny intymnej i preparatów przeciwtrądzikowych.


Piśmiennictwo:
Glinka R., Góra J., Związki naturalne w kosmetyce, Warszawa, 2000.

 

mgr farmacji Karolina Panek

KOMENTARZE
Newsletter