Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Szczypta przypraw w kosmetykach

Przyprawy kuchenne, które na co dzień dodają smaku naszym potrawom, przynoszą też wiele korzyści dla naszej skóry. Powszechnie używane w kuchni melisa, szałwia, cynamon oraz mięta łączy jedna wspólna cecha z punktu widzenia kosmetologii – wykazują korzystne działanie w preparatach przeznaczonych do cery trądzikowej, przyczyniają się bowiem m.in. do wyciszenia stanów zapalnych oraz zmniejszenia wydzielania sebum.

 

 

Ekstrakt z melisy

Melisa jest źródłem wielu substancji biologicznie czynnych, takich jak: kwas rozmarynowy, kawowy, ursulowy, chlorogenowy, flawonoidy, garbniki, sole mineralne i olejki eteryczne. Obecny w ekstrakcie kwas rozmarynowy i pochodne kwasu hydroksycynamonowego są odpowiedzialne za działanie antyoksydacyjne. W związku z tym poleca się używać ten składnik w preparatach przeciwstarzeniowych. Ekstrakt z melisy wykazuje działanie przeciwzapalne oraz łagodzące. Wspomniane właściwości świetnie sprawdzą się w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry wrażliwej. Systematyczne stosowanie kosmetyków z melisą przyczynia się do wyciszenia istniejących stanów zapalnych cery, a także złagodzenia podrażnień. Jedną z najbardziej znanych właściwości melisy jest działanie przeciwbakteryjne, które wykorzystuje się podczas tworzenia preparatów dedykowanych skórze trądzikowej. Melisa znajduje zastosowanie także w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji włosów. Co więcej, działa przeciwgrzybiczo, dlatego bardzo często można ją znaleźć w kremach do stóp oraz preparatach przeznaczonych do higieny jamy ustnej. Oprócz zastosowania w pielęgnacji olejek melisowy używa się w aromaterapii – odpręża umysł i ciało, dlatego aplikowanie go w sytuacjach stresowych pomaga się zrelaksować oraz zmniejszyć napięcie.

Olejek cynamonowy

Główne substancje, które zidentyfikowano w cynamonie, zostały zaklasyfikowane do polifenoli i lotnych fenoli. Wśród polifenoli rozróżniamy: kwas wanilinowy, kawowy, galusowy, protokatechowy, p-kumarowy oraz ferulowy. Skład chemiczny olejków eterycznych zależy od części rośliny, z której zostały pozyskane. Olejek cynamonowy dedykowany jest do kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej. Należy podkreślić, że działa skutecznie w walce z drobnoustrojami przyczyniającymi się do problemów skórnych. Kolejną jego ważną cechą jest aktywność przeciwzapalna, która warunkuje poprawę stanu cery. Systematycznie stosowanie olejku cynamonowego koi podrażnienia, a także wycisza zmiany skórne. Coraz częściej stosuje się go w recepturach kosmetyków antycellulitowych. Cecha, którą warto podkreślić, to aktywność przeciwstarzeniowa. Olejek cynamonowy wykorzystywany jest także w preparatach do włosów. Wspomaga walkę z łupieżem oraz innymi schorzeniami skórnymi głowy, m.in. zapobiega wypadaniu włosów. Stosuje się go również w perfumiarstwie. Cynamon jest pożądanym surowcem kosmetycznym dla technologów ze względu na jego właściwości antybakteryjne. Zastosowanie tego składnika w recepturze kosmetycznej sprawia, że możemy zmniejszyć stężenie konserwantów, które wywołują często działania niepożądane u osób posiadających wrażliwą skórę. Zastępowanie konserwantów surowcami roślinnymi jest świetną alternatywą. Przeprowadzone badania wskazują, że cynamon wykazuje większe hamowanie wzrostu bakterii niż metyloparaben. Należy podkreślić, że decydując się na olejek cynamonowy zamiast konserwantu, warto przeprowadzić dokładne analizy, gdyż inne substancje zawarte w recepturze mogą przyczynić się do zmniejszenia działania przeciwdrobnoustrojowego olejku.

Ekstrakt z mięty pieprzowej

Mięta pieprzowa zawiera w swym składzie: olejek eteryczny, flawonoidy, karotenoidy, fenolokwasy, garbniki, sterole oraz sole mineralne. Olejek miętowy w kosmetologii znajduje zastosowanie głównie w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej. Redukuje zaskórniki oraz wypryski, a także hamuje produkcję sebum. Systematyczne stosowanie kremu lub serum ze wspomnianym olejkiem pozwala na uzyskanie gładkiej skóry, bez niedoskonałości. Mięta zawiera w swym składzie mentol, który działa rozjaśniająco na skórę. Warto podkreślić, że posiada ona silne działanie, dlatego po jej zastosowaniu może pojawić się podrażnienie, stąd nie poleca się jej osobom, które posiadają cerę wrażliwą oraz naczynkową. Mentol wykazuje także działanie chłodzące. Właściwość ta jest wykorzystywana w kosmetykach do stóp oraz preparatach do ciała. Ich stosowanie przynosi ulgę np. po opalaniu lub ciężkim dniu. Mięta pieprzowa jest również częstym składnikiem preparatów do włosów. Przynosi efekt chłodzący skórze głowy, a także działa przeciwłupieżowo. Ponadto zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry.

Ekstrakt z szałwii

Szałwia zawiera w swym składzie: olejek eteryczny w ilości od 1 do 2,8%, a także flawonoidy, kwasy fenolowe oraz taniny. Ekstrakt z szałwii posiada aktywność ściągającą, która jest związana z obecnością w jej składzie tanin. Należy podkreślić, że szałwia świetnie sprawdza się w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej oraz łojotokowej. Hamuje wydzielanie sebum, a także zmniejsza pory. Szałwia działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Wspomniane właściwości wykorzystuje się w terapiach przeciwtrądzikowych. Wykazuje też działanie przeciwutleniające, dzięki obecnym w jej składzie związkom fenolowym. Znajduje zastosowanie także w recepturach preparatów przeznaczonych do pielęgnacji włosów – działa wzmacniająco, a ponadto nadaje im blasku.

Podsumowanie

Przeprowadzanie coraz większej liczby badań nad ekstraktami roślinnymi sprawia, że można zastępować konserwanty surowcami roślinnymi. Okazuje się, że surowce, które posiadają właściwości antybakteryjne, mogą wykazywać silniejsze działanie przeciwdrobnoustrojowe niż konserwanty, które są aktualnie stosowane do receptur kosmetycznych. Olejki eteryczne pozyskiwane z roślin bardzo często są wykorzystywane w aromaterapii, przynosząc wyciszenie oraz poprawę nastroju. Cenne właściwości roślin znane są od dawna, ale ich dobroczynny potencjał nie został jeszcze do końca obnażony. Każdego dnia jednak zostają odkrywane nowe składniki roślinne, które wykazują korzystne działanie na organizm oraz skórę.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/li%C5%9B%C4%87-mennica-ziele-zdrowy-jedzenie-3070153/

KOMENTARZE
Newsletter