Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Politechnika Śląska dołącza do EIT Health – europejskiej inicjatywy na rzecz innowacji w zdrowiu
Politechnika Śląska dołącza do EIT Health – europejskiej inicjatywy na rzecz innowacji w zd

Politechnika Śląska dołączyła do EIT Health – wiodącego europejskiego partnerstwa publiczno-prywatnego na rzecz innowacji w medycynie i ochronie zdrowia. Partnerstwo otwiera przed uczelnią nowe możliwości międzynarodowej współpracy z takimi ośrodkami innowacji w Europie, jak Uniwersytet Paryski, GE Healthcare, Instytut Karolinska czy Philips, również zrzeszonymi w EIT Health. W gronie nowych partnerów, obok Politechniki Śląskiej, znalazły się włoska firma z branży technologii dla zdrowia Advice Pharma oraz węgierski SmartHumed – dostawca cyfrowych usług zarządzania opieką zdrowotną.

 

Fot. Od lewej: Ferenc Pongrácz, Deputy Managing Director EIT Health InnoStars, prof. Marek Gzik, Head of European HealthTech Innovation Centre, Andrzej Dybczynski, President of the Lukasiewicz Research Network, member of EIT Healrh InnoStars' Supervisory Board, źródło: materiały prasowe

EIT Health – jednostka Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), organu Unii Europejskiej – jest jednym z największych europejskich partnerstw publiczno-prywatnych w zakresie innowacji w opiece zdrowotnej. Jego misją jest budowanie ekosystemu umożliwiającego rozwój sektora opieki zdrowotnej tak, aby mieszkańcy Europy mogli żyć dłużej i zdrowiej. Klaster InnoStars – jeden z ośmiu obszarów geograficznych EIT Health – obejmuje swoim zasięgiem połowę Europy, w tym Włochy, Polskę, Węgry i Portugalię, a także dziewięć dodatkowych krajów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej, objętych Regionalnym Systemem Innowacji EIT, klasyfikowanych przez European Innovation Scoreboard jako umiarkowani innowatorzy.

Politechnika Śląska w EIT Health będzie działać na rzecz promocji przedsiębiorczości, innowacyjności i edukacji w zakresie ochrony zdrowia, zdrowego trybu życia i aktywnego starzenia się w Polsce i poza jej granicami. Projekty te będą prowadzone w ramach Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia (EHTIC) – utworzonego w 2021 r. najnowocześniejszego ośrodka badawczo-rozwojowego działającego w Zabrzu przy Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. Wyposażone w światowej klasy technologie, oprogramowanie oraz wysokospecjalistyczne laboratoria i pracownie Centrum prowadzi interdyscyplinarną działalność badawczą, usługową, informacyjną, szkoleniową i promocyjną w dziedzinie technologii medycznych. – Jednym ze strategicznych celów Politechniki Śląskiej jest budowanie ekosystemu innowacji w obszarze zdrowia poprzez współpracę z wiodącymi podmiotami działającymi w obszarze technologii medycznych oraz tworzenie i wdrażanie innowacyjnych technologii w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób. Dołączenie do EIT Health otwiera dodatkowe możliwości realizacji tej misji – mówi prof. Marek Gzik, dyrektor Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia. – Cieszymy się, że możemy powitać Politechnikę Śląską we wspólnocie EIT Health. W ramach współpracy będziemy prowadzić wspólne działania na rzecz poprawy opieki zdrowotnej w Polsce i całej Europie, w oparciu o najnowocześniejsze technologie i z korzyścią dla społeczeństwa. Liczymy na owocne wyniki naszego partnerstwa – dodaje Joanna Broy, Ecosystem Lead na Polskę w EIT Health.

EIT Health i Polska – przykład współpracy, która przynosi efekty

Według ostatniego badania EIT Health „Indeks Innowacyjności InnoStars" Polska zajmuje strategiczne miejsce w strategii EIT Health. Krajowy ekosystem start-upów działających na rynku opieki zdrowotnej staje się jednym z najbardziej obiecujących w regionie i poza nim. Polska jest jednym z czterech krajów w regionie InnoStars, który posiada dedykowanego lidera ekosystemu i sieć partnerską wiodących przedsiębiorstw, uniwersytetów i instytutów badawczych. Obecni krajowi partnerzy EIT Health to: Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Łódzka oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz PORT (Polski Ośrodek Rozwoju Technologii). 

Jak dotąd EIT Health zainwestowała ok. 4,7 mln euro w rozwój innowacji w Polsce. Ta wiodąca europejska sieć innowacji zdrowotnych zaangażowała się również we wspieranie polskich start-upów. 28 z nich otrzymało pomoc finansową, mentorską, szkoleniową i networkingową o wartości ok. 600 tys. euro. Uzyskane wsparcie i rozpoznawalność pozwoliły im zdobyć dodatkowe finansowanie na kwotę ok. 20 mln euro oraz partnerów zewnętrznych do swoich projektów. Dziesiątki zespołów start-upowych skorzystało z możliwości finansowych i networkingowych oferowanych przez EIT Health. Jednym z nich jest UVera  firma, której celem jest dostarczanie naturalnych, zdrowych i bezpiecznych rozwiązań w zakresie ochrony przed promieniowaniem UV przy jednoczesnym zmniejszeniu negatywnego wpływu na środowisko dzięki procesowi bezodpadowemu. Inny odnoszący sukcesy start-up  Brainscan  opracował oparte na sztucznej inteligencji rozwiązanie do interpretacji obrazów mózgu na potrzeby cyfrowej diagnostyki obrazowej, poprawiając szybkość i dokładność interpretacji. Budzący zainteresowanie RemmedVR może się pochwalić technologią VR, która zapewnia zdalną terapię wzrokową, podczas gdy UnitDoseOne pracuje nad zrewolucjonizowaniem przygotowywania leków za pomocą zrobotyzowanego urządzenia, które automatycznie tworzy indywidualne dawki dla pacjentów.

KOMENTARZE
Newsletter