Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Certyfikacja Globalnych Standardów BRC.

Spożywcze sieci handlowe

Standardy BRC (British Retail Consortium), początkowo opracowane przez zrzeszenie brytyjskich detalistów na potrzeby rynku Wielkiej Brytanii, znalazły duże zainteresowanie również w pozostałych krajach Europy oraz Ameryki.

Globalne Standardy BRC jasno określają wymagania dla bezpieczeństwa żywności. Uwzględniają one wdrożenie zasad HACCP, dobrze udokumentowany system zarządzania jakością oraz monitoring warunków higienicznych. Prawie wszystkie brytyjskie sieci handlowe oczekują od swoich dostawców posiadania certyfikatu BRC.

TÜV Rheinland oferuje certyfikację producentów żywności na zgodność z BRC Globalną Normą Dotyczącą Bezpieczeństwa Żywności (BRC Food) oraz certyfikację producentów materiałów opakowaniowych, na zgodność z BRC Globalny Standard Dotyczący Opakowań i Materiałów Opakowaniowych (BRC Packing).

Korzyści z certyfikacji

Certyfikat TÜV Rheinland na zgodność z normami BRC to:

  • Świadectwo bezpieczeństwa zdrowotnego produktów o wysokiej jakości
  • Ułatwienie bądź umożliwienie nawiązania kontaktów handlowych, szczególnie z sieciami handlowymi
  • Potwierdzenie zgodności procesu produkcji z międzynarodowymi standardami i wymaganiami prawnymi
  • Obniżenie kosztów produkcji
  • Wzrost konkurencyjności

Pięć etapów certyfikacji

Nasi eksperci dysponując odpowiednim doświadczeniem w zakresie certyfikacji na zgodność z normami BRC, analizują i oceniają procesy i systemy w przedsiębiorstwie w pięciu etapach.

Audyt wstępny (opcjonalnie)
Nasi audytorzy przeprowadzają audyt wstępny, w celu określenia, które wymagania standardu bezpieczeństwa zostały już wdrożone w przedsiębiorstwie.

1. Sprawdzenie dokumentacji
Zespół audytowy określa, w jakim zakresie dokumentacja systemu zarządzania spełnia wymagania standardów BRC.

2. Audyt 
Przedsiębiorstwo demonstruje, w jaki sposób system zarządzania jest stosowany w praktyce. Nasi audytorzy sprawdzają, czy jest on efektywny.

3. Wydanie certyfikatu
Jeśli przedsiębiorstwo spełnia wszystkie kryteria, przyznawany jest certyfikat, potwierdzający zgodność systemu bezpieczeństwem żywności z wymaganiami.

4. Odnowienie certyfikacji
Audyt powtarzany jest co roku, w celu odnowienia certyfikacji. Zapewnia to ciągłe doskonalenie procesów, a także stanowi poświadczenie klientom i partnerom długoterminowe zaangażowanie w bezpieczeństwo żywności.

Wymagania standardu BRC

  • Wdrożenie standardów HACCP w przedsiębiorstwie
  • Zbudowanie i udokumentowanie efektywnego systemu jakości
  • Przeprowadzanie regularnych inspekcji wewnętrznych produktów, procesów i personelu

Droga do nowych rynków

Istnieje możliwość zintegrowania certyfikacji BRC z Międzynarodowym Standardem Żywności IFS (International Food Standard). IFS łączy wymagania m.in.: niemieckich i francuskich sieci handlowych w stosunku do produkcji i transportu produktów pod marką własną.

 

Newsletter