Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dermokosmetyki pod lupą farmaceuty
28.12.2012

W Białymstoku, w dniu 15. grudnia, miała miejsce Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa pt: „Dermokosmetyki pod lupą farmaceuty”. Wydarzenie zorganizowała Sekcja Studencka Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego - Młoda Farmacja Białystok. Tematem przewodnim spotkania były problemy dermokosmetyków, nutrikosmetyków oraz leków OTC stosowanych w farmakoterapii chorób skóry.

Wydarzenie adresowane było głównie do studentów farmacji oraz innych kierunków medycznych, a także do wszystkich, zainteresowanych tematyką kosmeceutyków. „Zamierzamy przyjąć ok. 200 uczestników.” – takie słowa, można było przeczytać na stronie internetowej wydarzenia i założenie to zostało spełnione, gdyż na konferencję stawili się przedstawiciele studentów Farmacji z całej Polski. Uczestnicy mieli wiele okazji, żeby wymienić swoje poglądy i doświadczenia w zakresie dermatologii i nie tylko.Dodatkową atrakcją było poprzedzające konferencję zwiedzanie nowoczesnego Wydziału Farmaceutycznego, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, które poprowadziła Pani prof. dr hab. Elżbieta Skrzydlewska – dziekan Wydziału oraz wspólna Wigilia, która odbyła się po zakończeniu konferencji.

W ramach konferencji odbyły się interesujące wykłady:

  1. „Kosmetyki – fakty i mity” - dr hab. n. farm. Wojciech Miltyk Samodzielna Pracownia Analizy Leków UMB
  2. „Wykorzystanie nowych technologii w produktach kosmetycznych” - dr n. farm. Katarzyna Sosnowska Zakład Farmacji Stosowanej UMB
  3. „Produkty spożywcze w nutrikosmetyce i dermokosmetyce” - dr n. farm. Katarzyna Socha Zakład Bromatologii UMB
  4. „Wpływ promieniowania ultrafioletowego na skórę. Zasady fotoprotekcji” - dr n. farm. Marek Niczyporuk Samodzielna Pracownia Medycyny Estetycznej UMB
  5. „Wizerunek farmaceuty jako wyraz smaku i rzetelności” - dr n. med. Małgorzata Knaś Samodzielna Pracownia Kosmetologii UMB
  6. „Dermokosmetyki Pharmaceris – pielęgnacja cery problemowej” - dr n. biol. Renata Dębowska Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris - Pharmaceris

„Konferencję uważam za bardzo dobrze zorganizowaną, a jej tematykę za przydatną nam, jako przyszłym farmaceutom. Dermokosmetyki są ciekawym i coraz bardziej popularnym tematem, a w toku studiów nie mamy okazji dowiedzieć się o nich zbyt wiele. Za duży plus konferencji uważam także różnorodność wykładów, od faktów i mitów stosowania kosmetyków, przez składniki spożywcze zawarte w nutrikosmetykach, po porady z zakresu kreowania wizerunku farmaceuty.”– powiedziała Aleksandra Staniak- Wiceprzewodnicząca ds. Human Resources w Zarządzie Ogólnopolskim Młodej Farmacji.

Mateusz Maciejczyk - Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego zgodził się wypowiedzieć dla naszego portalu:

„Zaproszeni goście przedstawili najnowsze doniesienia na temat dermokosmetyków, omówili zagadnienie pielęgnacji skóry problemowej w oparciu o powszechnie stosowane kosmeceutyki oraz zwrócili uwagę na rolę farmaceuty w procesie farmakoterapii chorób skóry. W konferencji wzięło udział około 250 uczestników. Gościliśmy przedstawicieli wszystkich Wydziałów Farmaceutycznych w Polsce. W sesji wykładowej uczestniczyli również farmaceuci, dla których przewidzieliśmy punkty edukacyjne.”

Biotechnologia.pl: Jakie było główne założenie i cel, który przyświecał tej konferencji?

Mateusz Maciejczyk: Wykłady poprowadzili specjaliści z zakresu nauk farmaceutycznych, medycznych i biologicznych. Uczestnicy wysłuchali sześciu prezentacji oraz wzięli udział w dyskusji panelowej. Celem konferencji było propagowanie najnowszej wiedzy z zakresu nauk farmaceutycznych, promocja idei samokształcenia oraz integracja środowiska akademickiego na szczeblu ogólnopolskim.

A co z różnorodnością wykładów? Czy uważa Pan, że założenie zostało spełnione? Jak Władze Wydziału i środowisko zareagowało na chęć zorganizowania konferencji przez studentów?

Spotkaliśmy się z samymi pochlebnymi opiniami zarówno ze strony Władz Uczelni, współpracujących firm oraz samych uczestników. Zaproszeni wykładowcy przygotowali bardzo ciekawe prezentacje przedstawiające najnowsze doniesienia z zakresu kosmeceutyków. Poruszana tematyka trafiła w gusta naszych odbiorców, bierzemy pod uwagę możliwość organizacji kolejnej konferencji poświęconej dermokosmetykom.

Jako Sekcja Studencka zorganizowaliście Państwo wydarzenie w bardzo krótkim czasie. Co stanowiło największy problem organizacyjny?

Organizacja konferencji zajęła nam niecały miesiąc. Z uwagi na koniec roku kalendarzowego największy problem stanowiło pozyskanie sponsorów. Mogliśmy jednak liczyć na pomoc Władz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Okręgową Izbę Aptekarską w Białymstoku oraz Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne Odział w Białymstoku. Nawiązaliśmy również współpracę z Laboratorium Kosmetycznym Dr Irena Eris oraz Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków, które ufundowały upominki w postaci dermokosmetyków. Cenne nagrody książkowe przekazali Elsevier Urban & Partner oraz Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

To właśnie farmaceuta ze swoim doświadczeniem dotyczącym produktów leczniczych powinien być łącznikiem pomiędzy pacjentem i lekarzem, a jak wiadomo, nie zawsze tak jest. Idea integracji środowiska farmaceutów oraz podnoszenie ich kwalifikacji i wiedzy powinny być celem nadrzędnym. Studenci i przyszli farmaceuci wiele razy pokazali, że poza programem studiów, ważne dla nich są samokształcenie oraz podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych.  Sami chcą i budują swoją rzeczywistość, w co angażują swój czas oraz siły. Palący problem chorób dermatologicznych i niedostatek wiedzy społeczeństwa na temat jego leczenia jest coraz bardziej widoczny. Im więcej będzie tego typu wydarzeń, odznaczających się tak wysokim poziomem dydaktycznym, tym szybciej zostaną wypracowanie prawidłowe wzorce współpracy, pomiędzy pacjentem, lekarzem, a farmaceutą, ale również między samymi farmaceutami, co we współczesnych realiach jest bardzo ważne.

 

Krzysztof Słomiak

KOMENTARZE
Newsletter